post

Czy kiedykolwiek miałaś/eś potrzebę dodania bądź zmiany arkusza stylów na określonej stronie bez potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian w globalnej konfiguracji? Bo ja tak. Szczególnie jeśli tworzę artykuł, w którym niektóre zagadnienia chcę poprzeć przykładami, wymagającymi specjalnego ostylowania. Czasami też potrzebna jest określona zmiana układu, przemieszczenie bloków, bądź umieszczenie elementu, który będzie unikalny dla danego wpisu/strony.

Modyfikacja szablonu nie wchodzi w grę, aktualizując szablon można stracić wszystkie naniesione zmiany. Szablon potomny może być w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, ale też trochę jest z tym zabawy, a przecież ja potrzebuję dodać tylko parę linijek w kodzie CSS do określonej strony.

Więc jak dodać CSS do strony bez ingerencji w szablon WordPressa?

Oczywiście najpierw należy sprawdzić czy nie istnieje już jakaś wtyczka w repozytorium WordPressa, która spełni powyższe wymagania. Tą wtyczką może być np.: CSS Plus, niewielki plugin, który instalujemy w sposób podobny do reszty wtyczek w WordPressie. Nie trzeba nic konfigurować, nie ma skomplikowanych opcji do wyboru. Po prostu – w trakcie dodawania/edycji strony bądź wpisu pojawia nam się dodatkowy edytor gdzie można wpisywać linijki kodu CSS.

Kod CSS, który wprowadzimy pojawi nam się w nagłówku strony pomiędzy tagami <head></head> (można to bardzo łatwo zobaczyć sprawdzając kod źródłowy strony). Naturalnie nie możemy zapomnieć o umieszczeniu w szablonie funkcji wp_head(), która powinna znajdować się przed tagiem zamykającym </head>, w przeciwnym wypadku nasze dodatkowe wpisy CSS nie pojawią się w nagłówku strony.

CSS Plus obsługuje LESSa, czyli dynamiczny język arkuszy stylów, co pozwala na wprowadzenie dodatkowych funkcji, zmiennych, czy też zagnieżdżania reguł CSS. Pomimo że wtyczka nie jest aktualizowana od jakiegoś czasu nie powinna powodować konfliktów z innymi pluginami, oczywiście zawsze warto najpierw przetestować we własnym środowisku developerskim i upewnić się, że wszystko będzie działać w instalacji produkcyjnej.