post

Ostatnie miesiące to głównie realizacja projektów o funkcjonalności e-learningowej na platformie WordPress. Dlatego testuję i sprawdzam różne motywy, które najlepiej się wpasują w dany projekt, a jednocześnie nie obciążą zbytnio całego systemu. Dzisiaj padło więc na uniwersalny motyw Monstroid 2 od TemplateMonster. Uniwersalny, czyli generalnie do wielu zastosowań, a jeśli do wielu zastosowań – powinien również się sprawdzić w branży edukacyjnej. Zwykle słowo „uniwersalny” mrozi mi krew w żyłach, gdyż nie przepadam za motywami „kombajnowymi”, ale póki czegoś nie przetestuję – nie wydaję wyroków .

Ale do rzeczy. Szablon bazuje na Framework Cherry 5 i zawiera w paczce sporo gotowców: 10 skórek (gotowych układu dla strony głównej), 4 domyślne style bloga. Wersja dla leniwych: jeśli nie chcemy budować swojego układu od podstaw można zainstalować dodatkowo demo content, a potem wszystko poustawiać po swojemu. Pomoże w tym kreator TM, który da znać o sobie po aktywacji motywu. Przed wgraniem gotowego układu można wcześniej obejrzeć demo i sprawdzić czy będzie pasował do naszego projektu. Załóżmy że styl Corpo będzie się nadawał dla platformy edukacyjnej, więc można go wgrać na serwer.

TM Wizard

W kolejnym kroku warto wybrać wersję Lite zamiast Full. Nie ma potrzeby ładowania wszystkich postów, zdjęć, produktów, opinii itd – w końcu trzeba to będzie później pousuwać. Nie biorę też pod uwagę wtyczek proponowanych w sekcji Extra plugins: Hotel bookings czy Restaurant menu średnio nadaje się dla platformy edukacyjnej 🙂

TM Wizard next step

Tutaj muszę przyznać – pierwsze pozytywne zaskoczenie (pomimo ilości dodatkowych wtyczek i danych )… Nic się wydarzyło szczególnego w trakcie importu. W trakcie testowania innych motywów – płatnych lub bezpłatnych – zawsze na bank coś się nie zaimportowało. Albo brak jakiegoś pliku na zdalnym serwerze, albo błąd wewnętrzny systemu – zawsze coś. A tutaj cisza i spokój.

TM Wizard next step

W następnym kroku ważna rzecz. Jeśli posiadasz już jakieś swoje dane: posty, menu, strony itd. i nie chcesz ładować innych danych wybierz po prostu opcję Skip demo content installation i po sprawie. W razie czego zawsze możesz zaimportować dane z demo w późniejszym czasie. Teraz możesz przystąpić do właściwej konfiguracji motywu, a więc wgrać logo, ustawić kolorystykę czcionki, panele boczne itd. Czyli wszystko to, co przyzwoity motyw powinien umożliwiać użytkownikom nie posiadającym umiejętności kodowania. Wszystkie te ustawienia znajdziesz w menu Wygląd -> Personalizacja.

Jeżeli chodzi o budowanie stron no to w tym miejscu zaczyna się cała zabawa z Power Builderem – wizualnym konstruktorem strony. Oczywiście nie musisz z niego korzystać – są jeszcze shortcode’y Cherry,  z pomocą  których zbudujesz określony układ. W takim wypadku należy korzystać z domyślnego edytora WordPress. Wróćmy jednak do Power Buildera.

Power Builder

Praca z Power builderem polega na układaniu bloków z kolumnami w określonej kolejności i wypełnianiu ich określonymi modułami. Moduły (a jest ich prawie 40) to gotowe elementy graficzne spełniające różne funkcje, np. slider video, liczniki,  przyciski CTA, mapki, karuzela postów itp. Każdej stronie można więc nadać indywidualny charakter i indywidualny układ (z panelem bocznym lub bez, z przyciskami CTA w nagłówku lub bez, ze stopką, bez stopki itd.).

W zasadzie każdy element spotykany dzisiaj w nowoczesnym webdesignie można tutaj zaimplementować i wszystko da się po prostu wyklikać. Jedno ale..  – motyw „monstrualnych” rozmiarów może trochę spowolnić Twoją stronę. W końcu coś za coś… albo kodujemy wyłącznie pod siebie i wtedy ładujemy tylko to co jest niezbędne dla naszego projektu albo tworzymy z puzli. Z pewnością motyw Monstroid 2 będzie wygodny dla osób samodzielnie budujących strony, choć niekoniecznie znających się na kodowaniu.