post

Prowadzenie bloga niesie ze sobą wiele wyzwań. Jednym z nich jest nieustanna walka ze spamem. Któż z nas blogerów nie używał niezbyt parlamentarnych słów spoglądając na komentarze rodem z Chin, czy zawierających reklamę dosłownie wszystkiego – od środków na potencję, po kolekcję butów. Problem jest powszechnie znany, ale czy można go rozwiązać? Jak najbardziej! Społeczność WordPress zadbała o odpowiednie wtyczki antyspamowe.

Na początek kilka podpowiedzi związanych z panelem administratora. Przede wszystkim warto dopilnować, aby komentarze ukazywały się dopiero po naszej akceptacji. Ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony zapewniamy sobie ochronę bloga przed automatycznym publikowaniem niechcianej treści. Druga strona medalu jest niespecjalnie korzystna dla tych, którzy stosunkowo rzadko publikują na stronie i moderują wpisy. Coś za coś.

Kolejny aspekt jest związany z linkami. Spamerom zależy głównie na opublikowaniu odnośników, dlatego  wstrzymajmy publikację komentarza, jeżeli zawiera on odniesienie do innej strony. Skuteczność naszych działań antyspamowych zwiększa czarna lista. Podczas pracy zawodowej wprowadziłem na nią setki chińskich krzaczków i nie tylko. Podziałało.

I najważniejsze – zainstaluj wtyczkę antyspamową. WordPress daje nam szerokie możliwości pod tym względem. Poniżej wybrane przeze mnie darmowe wtyczki antyspamowe WordPress.

WP-SpamShield

WP-SpamShield

Tarcza antyrakie… tfu!Antyspamowa. WP-SpamShield to potężne narzędzie, które ma na koncie ponad 366 tysięcy ściągnięć i oceny na poziomie 4,8 na 5 gwiazdek. Skuteczny sposób na komentarze, pingbacki, trackbacki bez stosowania rozwiązań typu kody captchas czy tzw. challenge questions. Zdecydowanie polecam!

Antispam Bee

Antispam Bee

Kiedykolwiek ugryzła Cię pszczoła? Niech spamerzy poczują to samo, oczywiście bez efektu śmiertelności owada 😉 Silną stroną wtyczki jest kompletna anonimowość. Nie ma potrzeby jakiejkolwiek rejestracji bądź przechowywania i przetwarzania danych osobowych. Antyspamowa pszczoła uderza celnie, eliminując zdecydowaną większość niechcianych wiadomości.

Grow Map Anti Spambot

Grow Map Anti Spambot

W batalii ze śmieciowymi komentarzami wspiera nas również Growmap Anti Spambot Plugin. Popularny G.A.S.P. jest bardzo użyteczny w walce z botami. Użytkownicy są proszeni o udowodnienie, że nie należą do mało zaszczytnego grona spamerów. Wtyczka jest nieźle oceniana, na poziomie ponad czterech gwiazdek. Warto spróbować.

Oprócz wyżej wymienionych pluginów, na szerokiej liście polecanych wtyczek są jeszcze chociażby: Spam free WordPress czy WordPress Zero Spam. Natomiast jednym z najbardziej popularnych i kompleksowych rozwiązań jest Akismet. W tym przypadku skuteczność sięga niemal optymalnych wartości, ale trzeba pamiętać, że Akismet wymaga klucza API, który jest darmowy dla osobistego użytku, w przeciwnym razie musimy liczyć się z koniecznością wykupienia abonamentu.

W sieci znajdziemy też alternatywne systemy komentarzy, ale to już temat na kolejny wpis 🙂