post

Inspiracją do tego wpisu jest jeden z komentarzy, za który serdecznie dziękuję 🙂 Optymalizacja obrazów, to ważne i praktyczne zagadnienie. Rozmiar obrazków zamieszczanych na stronie czy blogu może bowiem wpłynąć chociażby na prędkość ładowania, a poza tym warto zadbać o oszczędność miejsca na serwerze. Oczywiście – mniej nie zawsze znaczy lepiej. Zmniejszenie rozmiaru może grozić znaczącym pogorszeniem jakości zdjęcia. Stąd mój szybki mini test wybranych wtyczek WordPress.

WP Smush

Po instalacji wtyczki możemy przejść do jej ustawień. Na wstępie wita nas komunikat z listą możliwości pluginu w wersji PRO, czyli m.in.: integracja z NextGen Gallery, obsługa plików o wielkości powyżej 1 MB, brak limitów co ilości obrazów czy opcja Super Smush – dwukrotnie wyższa kompresja. Pozostanę przy podstawie. Wtyczka informuje nas również o tym, że w bibliotece mamy kilka zdjęć do „przerobienia”. Sześć zdjęć o łącznej wielkości ok. 3 MB i wymiarach 2000×13333 pikseli zostało zredukowanych w ciągu kilkudziesięciu sekund o ok. 122 KB. Różnica raczej minimalna, ale zawsze to coś. Jakość w zasadzie bez zmian.

Optymalizacja zdjęć

WP Smush

EWWW Image Optimizer

Czas na kolejną wtyczkę. EWWW Image Optimizer ma zdecydowanie więcej opcji. Niektóre są jednak tylko dostępne dla subskrybentów EWWW Image Optimizer Cloud. W zakładce zaawansowane możemy m.in. wybrać poziom optymalizacji albo dodać wyjątki dla np. małych obrazków bądź zgoła odwrotnie. Poniżej część opcji:

Optymalizacja obrazów na stronie

EWWW Image Optimizer

Czas masowej optymalizacji jest nieco szybszy niż w przypadku WP Smush. Efekty?

Zoptymalizowany obraz: 2016/02/DSC6994.jpg
Pełen rozmiar – Zmniejszono o 2.9% (15,5 kB)
DSC6994-150×150.jpg – Zmniejszono o 8.6% (869,0 B)
DSC6994-300×200.jpg – Zmniejszono o 8.0% (1,6 kB)
DSC6994-1024×682.jpg – Zmniejszono o 6.2% (9,4 kB)
DSC6994-825×510.jpg – Zmniejszono o 6.3% (6,2 kB)

Jakość jak najbardziej w porządku.

Compress JPEG & PNG images

Sympatyczna panda zachęca do zainstalowania tej wtyczki, co rzecz jasna czynię 😉 I tym razem w ustawieniach znajdziemy całkiem sporo możliwości dostosowania wtyczki do własnych wymagań. Panda trochę burzy pierwsze wrażenie wołając o klucz API. Bez tego nie udało się skompresować zdjęć. Po bezproblemowych testach poprzednich pluginów nie mam ochoty na stratę czasu na dzielenie się swoim mailem i oczekiwaniem na klucz. Przykro mi pando, ale rezygnuję z ciebie.

ImageRecycle pdf & image compression

Twórcy tej wtyczki chwalą się nie tylko skuteczną kompresją obrazków, ale i plików pdf. Tu również napotkałem na małą przeszkodę. Przed przystąpieniem do działania muszę stworzyć konto, które umożliwi darmowe korzystanie z potencjału pluginu. Cenię sobie funkcjonalność i łatwość użytkowania, dlatego odpuszczam.

ShortPixel Image Optimizer

I tym razem wtyczka żąda klucza API. A ja pasuję.

Optimus – WordPress Image Optimizer

Niby jest napisane, że zoptymalizowano zdjęcia. Przykładowe nawet w 60 procentach. Jednak tak naprawdę nigdzie nie dostrzegłem tego efektów. Być może to ja nie potrafię odkryć dokonań tego pluginu, o ile takowe istnieją.

Tyle w temacie optymalizacja obrazów.

Przy okazji warto wspomnieć o czymś, co często początkujące osoby uznają za zbyteczne. Naprawdę warto poświęcić chwilę na dodawanie tytułów czy alternatywnego tekstu. To jeden ze sposobów, żeby być bardziej widocznym w wyszukiwarce. Nie trzeba się specjalnie wysilać, wystarczy krótki tekst oparty o słowa kluczowe dla danego zagadnienia. Mała rzecz, a efekty całkiem niezłe.

Atrakcyjne grafiki dla bloga

O bankach darmowych zdjęć pisałem już wielokrotnie. Czasami pojawia się potrzeba stworzenia atrakcyjnej grafiki na bloga, stronę czy też na portal społecznościowy. Nie musisz być znawcą popularnych (i drogich) programów graficznych. Osobiście często korzystam z zasobów serwisu Canva. Narzędzie jest tym praktyczniejsze, gdyż oferuje darmowe szablony dla zbliżających się wydarzeń. Bez większego trudu i umiejętności można błyskawicznie stworzyć grafikę przyciągającą uwagę.

Incode

Canva

Najlepsze darmowe wtyczki – galerie WordPress

Na koniec, w formie uzupełnienia wpisu garść do odnośników do darmowych wtyczek z galeriami:

8 odpowiedzi na “Optymalizacja obrazów na blogu WordPress, ale i nie tylko

 1. Panda trochę burzy pierwsze wrażenie wołając o klucz API. Bez tego nie udało się skompresować zdjęć. Po bezproblemowych testach poprzednich pluginów nie mam ochoty na stratę czasu na dzielenie się swoim mailem i oczekiwaniem na klucz. Przykro mi pando, ale rezygnuję z ciebie.

  A co ci wadzi takie podejście? Jakoś muszą egzekwować licznik kompresji i kto się podpina, prawda? Na maila nie dostajesz tylko klucz ale i dostęp do konta, gdzie masz aktualne wykorzystanie i inne dane + opcję przypomnienia, gdy zbliżysz się do pułapu darmowego limitu.

  TinyPNG to jedna z lepszych usług kompresji. Także polecam przetestować. Nie kojarzę aby coś na maila kiedykolwiek mi przysłali prócz kluczy api na początku. Zawsze przecież możesz podać „tymczasówkę”.

 2. Dzięki za ten przegląd! Szybkość ładowania strony istotnie wpływa na konwersje, a dzięki przedstawionym rozwiązaniom można znaczniej przyspieszyć stronę www.

 3. W Pandzie bez problemu zarejestrujesz się poprzez niepodam.pl 🙂 i problem podania maila (oczywiście pod warunkiem, że nie chcesz kompresować większej ilości zdjęć czyt. ponad limit). Poza tym zalecam w ustawieniach Pandy zmienić tylko najczęściej używane rozmiary, a odznaczyć wszystkie małe – aby niepotrzebnie nie wykorzystywać limitu dla małych plików.
  Mateusz Jaworowicz ostatnio opublikował…30 Motywów Premium – Zapłacisz 2000$? A 39$? Na co czekasz?My Profile

 4. W Google ISP masz opcje pobrania zoptymalizowany wersji obrazów/CSS/JS niestety Google uważa, że jeżeli zdjęcia nie są tak małe jak ich (tajnym) algorytmem to tak pokazuje. Od WP 4.5 kompresja ma być domyślnie w WP jestem ciekaw czy smush wtedy będzie jeszcze potrzebny.

 5. @Marcin Wypróbuj usługę TinyPNG (na wordpress.org jest wtyczka integracyjna). Niejednokrotnie co wg WP Smush i EWWW było zoptymalizowane, TinyPNG odchudzał o kolejne kilkanaście lub więcej KB.

  Tylko w przyadku WP Smush i EWWW mam na myśli darmowe wersje. Płatne być może radzą sobie lepiej.

  @Icode popraw/cie komentowanie, bo się nie da odpowiedzieć komuś.
  DMati ostatnio opublikował…[Wpisy gościnne] Zawodowi programiści – mistrzowie otwartego umysłuMy Profile

 6. @MateuszJaw

  Od WP 4.5 kompresja ma być domyślnie w WP jestem ciekaw czy smush wtedy będzie jeszcze potrzebny.

  Ta kompresja jest obecna w WordPress od dawna i od dawna możesz sobie zmniejszyć/zwiększyć w WordPress stopień kompresji. W WordPress 4.5 nic nie dodali tylko ustawili domyślnie mniejszy większy stopień.

  WPSmush i inne tego typu usługi/wtyczki nadal będą potrzebne. Chyba, że takie bardzo podstawowe zmniejszenie wagi ci wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge