post

Inspiracją do tego wpisu jest jeden z komentarzy, za który serdecznie dziękuję 🙂 Optymalizacja obrazów, to ważne i praktyczne zagadnienie. Rozmiar obrazków zamieszczanych na stronie czy blogu może bowiem wpłynąć chociażby na prędkość ładowania, a poza tym warto zadbać o oszczędność miejsca na serwerze. Oczywiście – mniej nie zawsze znaczy lepiej. Zmniejszenie rozmiaru może grozić znaczącym pogorszeniem jakości zdjęcia. Stąd mój szybki mini test wybranych wtyczek WordPress.

WP Smush

Po instalacji wtyczki możemy przejść do jej ustawień. Na wstępie wita nas komunikat z listą możliwości pluginu w wersji PRO, czyli m.in.: integracja z NextGen Gallery, obsługa plików o wielkości powyżej 1 MB, brak limitów co ilości obrazów czy opcja Super Smush – dwukrotnie wyższa kompresja. Pozostanę przy podstawie. Wtyczka informuje nas również o tym, że w bibliotece mamy kilka zdjęć do „przerobienia”. Sześć zdjęć o łącznej wielkości ok. 3 MB i wymiarach 2000×13333 pikseli zostało zredukowanych w ciągu kilkudziesięciu sekund o ok. 122 KB. Różnica raczej minimalna, ale zawsze to coś. Jakość w zasadzie bez zmian.

Optymalizacja zdjęć

WP Smush

EWWW Image Optimizer

Czas na kolejną wtyczkę. EWWW Image Optimizer ma zdecydowanie więcej opcji. Niektóre są jednak tylko dostępne dla subskrybentów EWWW Image Optimizer Cloud. W zakładce zaawansowane możemy m.in. wybrać poziom optymalizacji albo dodać wyjątki dla np. małych obrazków bądź zgoła odwrotnie. Poniżej część opcji:

Optymalizacja obrazów na stronie

EWWW Image Optimizer

Czas masowej optymalizacji jest nieco szybszy niż w przypadku WP Smush. Efekty?

Zoptymalizowany obraz: 2016/02/DSC6994.jpg
Pełen rozmiar – Zmniejszono o 2.9% (15,5 kB)
DSC6994-150×150.jpg – Zmniejszono o 8.6% (869,0 B)
DSC6994-300×200.jpg – Zmniejszono o 8.0% (1,6 kB)
DSC6994-1024×682.jpg – Zmniejszono o 6.2% (9,4 kB)
DSC6994-825×510.jpg – Zmniejszono o 6.3% (6,2 kB)

Jakość jak najbardziej w porządku.

Compress JPEG & PNG images

Sympatyczna panda zachęca do zainstalowania tej wtyczki, co rzecz jasna czynię 😉 I tym razem w ustawieniach znajdziemy całkiem sporo możliwości dostosowania wtyczki do własnych wymagań. Panda trochę burzy pierwsze wrażenie wołając o klucz API. Bez tego nie udało się skompresować zdjęć. Po bezproblemowych testach poprzednich pluginów nie mam ochoty na stratę czasu na dzielenie się swoim mailem i oczekiwaniem na klucz. Przykro mi pando, ale rezygnuję z ciebie.

ImageRecycle pdf & image compression

Twórcy tej wtyczki chwalą się nie tylko skuteczną kompresją obrazków, ale i plików pdf. Tu również napotkałem na małą przeszkodę. Przed przystąpieniem do działania muszę stworzyć konto, które umożliwi darmowe korzystanie z potencjału pluginu. Cenię sobie funkcjonalność i łatwość użytkowania, dlatego odpuszczam.

ShortPixel Image Optimizer

I tym razem wtyczka żąda klucza API. A ja pasuję.

Optimus – WordPress Image Optimizer

Niby jest napisane, że zoptymalizowano zdjęcia. Przykładowe nawet w 60 procentach. Jednak tak naprawdę nigdzie nie dostrzegłem tego efektów. Być może to ja nie potrafię odkryć dokonań tego pluginu, o ile takowe istnieją.

Tyle w temacie optymalizacja obrazów.

Przy okazji warto wspomnieć o czymś, co często początkujące osoby uznają za zbyteczne. Naprawdę warto poświęcić chwilę na dodawanie tytułów czy alternatywnego tekstu. To jeden ze sposobów, żeby być bardziej widocznym w wyszukiwarce. Nie trzeba się specjalnie wysilać, wystarczy krótki tekst oparty o słowa kluczowe dla danego zagadnienia. Mała rzecz, a efekty całkiem niezłe.

Atrakcyjne grafiki dla bloga

O bankach darmowych zdjęć pisałem już wielokrotnie. Czasami pojawia się potrzeba stworzenia atrakcyjnej grafiki na bloga, stronę czy też na portal społecznościowy. Nie musisz być znawcą popularnych (i drogich) programów graficznych. Osobiście często korzystam z zasobów serwisu Canva. Narzędzie jest tym praktyczniejsze, gdyż oferuje darmowe szablony dla zbliżających się wydarzeń. Bez większego trudu i umiejętności można błyskawicznie stworzyć grafikę przyciągającą uwagę.

Incode

Canva

Najlepsze darmowe wtyczki – galerie WordPress

Na koniec, w formie uzupełnienia wpisu garść do odnośników do darmowych wtyczek z galeriami: