post

Załóżmy, że chcesz stworzyć stronę internetową opartą na WordPressie. Niestety, po szybkim rekonesansie docierasz do informacji mówiących o konieczności posiadania hostingu. Bariera nie do przebycia? Nic bardziej mylnego. Wystarczy bliżej zapoznać się z połączeniem – WordPress Xampp. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu zbudujesz witrynę na swoim komputerze, bez konieczności inwestowania w jakikolwiek hosting. Mnie się to udało, gdy byłem „raczkującym” użytkownikiem, więc i Ty dasz radę! 🙂

Wszyscy gotowi? Mniemam, że tak, zatem zaczynamy mini poradnik. Pierwsze, co musisz zrobić to pobranie i instalacja programu Xampp. Najlepszą lokalizacją jest dysk C – podczas procesu instalacji przeczytasz wskazówkę, aby unikać ścieżki „Pliki programów (x86). Następnie odpalamy panel kontrolny Xampp i przyciskamy „start” w modułach „Apache” oraz „MySQL”. Tak, jak na poniższym screenie:

WordPress Xampp

Xampp – panel

Kolejny krok, to stworzenie bazy danych. W tym celu należy kliknąć w opcję „Admin” przy module „MySQL” bądź wkleić w przeglądarce – http://localhost/phpmyadmin/

Baza danych Xampp

Baza danych

Wybieramy opcję „nowa”, wpisujemy nazwę bazy, czyli w moim przypadku „incode” i naciskamy na przycisk „utwórz”.

Baza danych - Incode

Baza danych – Incode

Później odwiedzamy pobieramy paczkę WordPress i wypakowujemy pliki do katalogu C:\xampp\htdocs\incode (w moim przypadku).

WordPress Xampp

WordPress Xampp

W tym momencie jesteśmy bardzo bliscy pełni szczęścia, czyli rozpoczęcia „prawidłowej” przygody z WordPress. Jeszcze kilka minut i rozpoczniesz tworzenie strony internetowej, korzystając ze wszelkich udogodnień w postaci różnorakich wtyczek. Ostrzegam, to wciąga niczym najlepsze gry komputerowe 😉 Przejdźmy dalej i wpiszmy w przeglądarce http://localhost/incode.

WordPress Xampp

Zaczynajmy!

Po kliknięciu na „zaczynajmy!” wpisujemy nazwę naszej bazy danych, następnie nazwę użytkownika, czyli root, przy którym nie trzeba podawać hasła.

WordPress Xampp

Połączenie z bazą danych

W porządku, złotko! Udało ci się przebrnąć przez tę część instalacji. WordPress może teraz połączyć się z twoją bazą danych. Jeśli wszystko gotowe, czas na…

Ten komunikat zwiastuje, że idziemy jak burza. Teraz uruchamiamy instalację.

Instalacja WordPress Xampp

Instalacja WordPress

Oczywiście następną decyzją, jaką musimy podjąć jest „zainstaluj WordPressa”.

WordPress został zainstalowany. Oczekujesz czegoś jeszcze? Przepraszamy, że musimy Cię rozczarować!

Powyżej kolejny komunikat, po którym wypada się już tylko zalogować, co też błyskawicznie czynimy i rozpoczynamy tworzenie strony internetowej w oparciu o np. jakiś darmowy motyw, a tych jak wiadomo jest bez liku.

WordPress zainstalowany na Xampp

WordPress zainstalowany

Skoro już jesteśmy w kokpicie, to możemy wejść w zakładki -> wygląd -> motywy -> dodaj nowy motyw (gdy nie chcemy korzystać z gotowców od WordPress). Ja w tym momencie wchodzę w kategorię „popularny” i stawiam na „Customizr”, który następnie instaluję i włączam. Po wyborze personalizacji mogę dostosować motyw do swoich potrzeb.

Customizr

Customizr

Dalej nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zainstalować i tym samym przetestować funkcjonalność poszczególnych wtyczek oraz dokonać wielu innych niezbędnych czynności, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Jak widać dla chcącego nie ma nic trudnego 🙂

Tyle mojego dla początkujących użytkowników. Natomiast bardziej zaawansowane osoby zachęcam do dzielenia się poradami związanymi z używaniem WordPress Xampp.