post

WordPress kontra Wix – oto jest porównanie. To ciekawe zestawienie pojawiło się niedawno na wpbeginner. Myślę, że polskim internautom warto przybliżyć atuty poszczególnych rozwiązań. W końcu obie możliwości są atrakcyjne dla osób, które nie są mistrzami kodu i chcą tworzyć strony internetowe w intuicyjny sposób. Najlepiej według metody WYSIWYG, czyli What You See Is What You Get – To Co Widzisz Jest Tym Co Otrzymasz.

Autor artykułu wykonał kawał świetnej roboty. Jest przejrzyście, użytecznie i prosto. Bez stosowania zbędnych określeń, które mogą zamazywać obraz sytuacji. Warto poświęcić chwilę na lekturę i udostępniać – niech wszyscy poznają największe różnice, dzielące Wix i WordPress. Zwłaszcza, że ich znajomość może przynieść wymierne korzyści w postaci oszczędności. Tyle tytułem wstępu, pora na kwintesencję.

Koszt utrzymania strony

Aspekt finansowy należy do zdecydowanie najistotniejszych kryteriów przy wyborze metody budowania witryny. Zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy działają w krajach rozwijających się. Podstawowa wersja strony zbudowanej w Wix jest co prawda bezpłatna, ale trzeba liczyć się z reklamami i domeną zawierającą w adresie wix. Żeby tego uniknąć należy wybrać plan premium. Connect Domain za 17,08 zł za miesiąc nie usunie reklam, dopiero oferta Combo pozwala na większą niezależność. W promocyjnej cenie 34,58 zł miesięcznie. Natomiast opcja Unlimited to wydatek rzędu 52 zł za miesiąc.

WordPress jest darmowy, lecz trzeba wykupić domenę i hosting. Bez większego trudu znalazłem ofertę, dzięki której możemy zagwarantować sobie serwer www za ok. 100 zł za rok plus darmowa domena. Oczywiście, gdy wymagania strony są większe, wówczas rosną wydatki. Koszty WordPress mogą wzrosnąć podczas stosowania motywów i wtyczek z gatunku Premium, jednak i bezpłatne wersje zapewniają maksymalną funkcjonalność.

Werdykt ze wskazaniem na WordPress.

 

Łatwość użytkowania

WordPress czy Wix

Początkujący użytkownicy niekoniecznie mają w planach edukację. Wix oferuje bardzo prosty w obsłudze interfejs „przeciągnij i upuść”. Właściwie każdy element w łatwy i szybki sposób dostosujemy do własnych potrzeb.

Z kolei WordPress oferuje potężne możliwości „customizacji”, lecz wcześniej trzeba się zapoznać z różnymi sekcjami. Istnieją niezwykle łatwe w obsłudze tematy, jednak coś trzeba wiedzieć.

Werdykt z delikatnym wskazaniem na Wix, aczkolwiek, jak mawiał Spider-Man: z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność.

WordPress czy Wix

Design i layout

Wix posiada ponad 500 szablonów do wyboru. Wbudowane narzędzia umożliwiają jeszcze szerszą ingerencję. Najważniejszą wadą jest to, że po wybraniu szablonu, nie można go zmienić. Możesz zmodyfikować motyw i dostosować go tak bardzo jak chcesz tylko przy użyciu wbudowanych narzędzi, ale nie można przełączyć się do innego szablonu.

Istnieją tysiące darmowych i płatnych tematów dostępnych dla WordPress, zróżnicowanych według potrzeb czy kategorii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudnić dewelopera bądź samemu poszerzyć wiedzę na temat modyfikacji.

Werdykt? Użytkowników WordPress nie ograniczają w zasadzie żadne restrykcje.

Wtyczki etc.

Podobnie jest w przypadku pluginów. Większość aplikacji Wix jest darmowych i wyposażonych w wersję lite. Inne aplikacje wymagają płatności miesięcznych i różnią się cenami.

Użytkownicy WordPress doskonale znają zasadę: jeżeli sobie o czymś pomyślisz, to jest to najprawdopodobniej dostępne za darmo. Kilkadziesiąt tysięcy darmowych pluginów na wordpress.org musi robić wrażenie.

Co za tym idzie, werdykt jest bez wątpienia na korzyść WordPress.

E-commerce

Wix ma w ofercie plan eCommerce, za 67,74 zł miesięcznie. Z ograniczeniami pamięci 20 GB i przepustowością 10 GB. Do tego dochodzą utrudnienia w postaci sposobów płatności. W zamian można liczyć na kupom upominkowy Google Adwords o wartości 75 dolarów.

WordPress czy Wix

Tymczasem większość wtyczek dla WordPress e-Commerce posiada swoje dedykowane motywy i liczne darmowe wtyczki umożliwiające sprzedaż, czego tylko sobie zapragniesz.

Werdykt jest jasny – WordPress gwarantuje Ci znacznie większą elastyczność, swobodę i możliwości.

Podsumowanie WordPress kontra Wix

Jak słusznie zauważają komentatorzy wpisu zamieszczonego na wpbegginer: WordPress oferuje niemal nieograniczone możliwości, oczywistym jest, że lepiej rozpoczynać od tego CMS, a WordPress jest bardzo prosty w nauce. Bez ponoszenia dodatkowych wydatków.

A jaka jest Twoja opinia?