post

WordPress kontra Wix – oto jest porównanie. To ciekawe zestawienie pojawiło się niedawno na wpbeginner. Myślę, że polskim internautom warto przybliżyć atuty poszczególnych rozwiązań. W końcu obie możliwości są atrakcyjne dla osób, które nie są mistrzami kodu i chcą tworzyć strony internetowe w intuicyjny sposób. Najlepiej według metody WYSIWYG, czyli What You See Is What You Get – To Co Widzisz Jest Tym Co Otrzymasz.

Autor artykułu wykonał kawał świetnej roboty. Jest przejrzyście, użytecznie i prosto. Bez stosowania zbędnych określeń, które mogą zamazywać obraz sytuacji. Warto poświęcić chwilę na lekturę i udostępniać – niech wszyscy poznają największe różnice, dzielące Wix i WordPress. Zwłaszcza, że ich znajomość może przynieść wymierne korzyści w postaci oszczędności. Tyle tytułem wstępu, pora na kwintesencję.

Koszt utrzymania strony

Aspekt finansowy należy do zdecydowanie najistotniejszych kryteriów przy wyborze metody budowania witryny. Zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy działają w krajach rozwijających się. Podstawowa wersja strony zbudowanej w Wix jest co prawda bezpłatna, ale trzeba liczyć się z reklamami i domeną zawierającą w adresie wix. Żeby tego uniknąć należy wybrać plan premium. Connect Domain za 17,08 zł za miesiąc nie usunie reklam, dopiero oferta Combo pozwala na większą niezależność. W promocyjnej cenie 34,58 zł miesięcznie. Natomiast opcja Unlimited to wydatek rzędu 52 zł za miesiąc.

WordPress jest darmowy, lecz trzeba wykupić domenę i hosting. Bez większego trudu znalazłem ofertę, dzięki której możemy zagwarantować sobie serwer www za ok. 100 zł za rok plus darmowa domena. Oczywiście, gdy wymagania strony są większe, wówczas rosną wydatki. Koszty WordPress mogą wzrosnąć podczas stosowania motywów i wtyczek z gatunku Premium, jednak i bezpłatne wersje zapewniają maksymalną funkcjonalność.

Werdykt ze wskazaniem na WordPress.

 

Łatwość użytkowania

WordPress czy Wix

Początkujący użytkownicy niekoniecznie mają w planach edukację. Wix oferuje bardzo prosty w obsłudze interfejs „przeciągnij i upuść”. Właściwie każdy element w łatwy i szybki sposób dostosujemy do własnych potrzeb.

Z kolei WordPress oferuje potężne możliwości „customizacji”, lecz wcześniej trzeba się zapoznać z różnymi sekcjami. Istnieją niezwykle łatwe w obsłudze tematy, jednak coś trzeba wiedzieć.

Werdykt z delikatnym wskazaniem na Wix, aczkolwiek, jak mawiał Spider-Man: z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność.

WordPress czy Wix

Design i layout

Wix posiada ponad 500 szablonów do wyboru. Wbudowane narzędzia umożliwiają jeszcze szerszą ingerencję. Najważniejszą wadą jest to, że po wybraniu szablonu, nie można go zmienić. Możesz zmodyfikować motyw i dostosować go tak bardzo jak chcesz tylko przy użyciu wbudowanych narzędzi, ale nie można przełączyć się do innego szablonu.

Istnieją tysiące darmowych i płatnych tematów dostępnych dla WordPress, zróżnicowanych według potrzeb czy kategorii. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudnić dewelopera bądź samemu poszerzyć wiedzę na temat modyfikacji.

Werdykt? Użytkowników WordPress nie ograniczają w zasadzie żadne restrykcje.

Wtyczki etc.

Podobnie jest w przypadku pluginów. Większość aplikacji Wix jest darmowych i wyposażonych w wersję lite. Inne aplikacje wymagają płatności miesięcznych i różnią się cenami.

Użytkownicy WordPress doskonale znają zasadę: jeżeli sobie o czymś pomyślisz, to jest to najprawdopodobniej dostępne za darmo. Kilkadziesiąt tysięcy darmowych pluginów na wordpress.org musi robić wrażenie.

Co za tym idzie, werdykt jest bez wątpienia na korzyść WordPress.

E-commerce

Wix ma w ofercie plan eCommerce, za 67,74 zł miesięcznie. Z ograniczeniami pamięci 20 GB i przepustowością 10 GB. Do tego dochodzą utrudnienia w postaci sposobów płatności. W zamian można liczyć na kupom upominkowy Google Adwords o wartości 75 dolarów.

WordPress czy Wix

Tymczasem większość wtyczek dla WordPress e-Commerce posiada swoje dedykowane motywy i liczne darmowe wtyczki umożliwiające sprzedaż, czego tylko sobie zapragniesz.

Werdykt jest jasny – WordPress gwarantuje Ci znacznie większą elastyczność, swobodę i możliwości.

Podsumowanie WordPress kontra Wix

Jak słusznie zauważają komentatorzy wpisu zamieszczonego na wpbegginer: WordPress oferuje niemal nieograniczone możliwości, oczywistym jest, że lepiej rozpoczynać od tego CMS, a WordPress jest bardzo prosty w nauce. Bez ponoszenia dodatkowych wydatków.

A jaka jest Twoja opinia?

 

10 odpowiedzi na “WordPress kontra Wix

 1. Jaki jest sens porównywać kreator stron do normalnego CMS’a? Porównując Wix do WordPress.com to już bardziej miało by to sens. Dwie platformy do założenia stron, też tworzysz tylko treści i masz gdzieś resztę (bezpieczeństwo, cache, hosting etc..), też masz opcje ecommerce, nie masz może drag&drop buildera ale zestaw gotowych motywów z opcją personalizacji, wybierasz, dostosowujesz, potwierdzasz i wuala.

  Choć i porównanie Wix do WordPress.com byłoby też nie na miejscu. Bo WIX to taki kreator landingów, firmówek. Więc jak porównywać to np: z kreatorem 1&1.
  DMati ostatnio opublikował…[#WordPress] Nadciąga Monstroid – wielozadaniowy framework do budowy stronMy Profile

 2. Dzięki za komentarz. Myślę, że ludzie mają prawo do wolności wyboru, która nie jest ograniczona do cennika jednego podmiotu. Moim zdaniem post przynosi sporo ważnych odpowiedzi dla mniej zaawansowanych osób. A w przyszłości być może opublikuję porównanie Wix do WordPress.com. Także w odniesieniu do WordPress.org – niech każdy ma możliwość dokonania najbardziej optymalnego wyboru. Poza tym zdarzyło mi się pomóc kilku osobom poprzez przedstawienie różnic pomiędzy Wix a WordPress etc. 🙂

 3. Źle to odebrałeś. Niczego tobie ani nikomu innemu nie zabraniam. Ja tylko stwierdzam, że takie porównanie ma mało sensu.

  Dlaczego?

  Najlepiej porównywać podobne usługi, platformy, skrypty. Bo można więcej rzeczy porównać. To tak jak przykładowo porównywać Facebook vs YouTube pod względem wideo serwisu. Można ale to dwa różnego typu serwisy. I wyjdzie, że przykładowo YouTube gorszy bo nie ma opcji prywatnych wiadomości albo komunikatora.

  Co innego porównanie przez wyjaśnienie różnic między wix a wordpress, albo takie ogólne co lepsze pod np: stronę firmową a co innego takie ogólne porównywanie poszczególnych elementów, rozwiązań, możliwości, wyglądu i w efekcie, i wychodzi że

  WordPress oferuje niemal nieograniczone możliwości, oczywistym jest, że lepiej rozpoczynać od tego CMS, a WordPress jest bardzo prosty w nauce. Bez ponoszenia dodatkowych wydatków.

  Tak, do czegoś więcej niż strony docelowej, tak, lepszy będzie WordPress ale trzeba się liczyć z wydatkami i to nie małymi lub potrzebą niemałej ilości czasu na naukę, gdy jesteśmy zieloni w wielu sprawach. Gdy chcemy zwykłej stronki i nie martwić się o resztę aspektów posiadania strony. To WIX lub inna podobna usługa jest o niebo lepsza.

  I bez ponoszenia dodatkowych wydatków? No weź! A co z instalacją wszystkiego (core, wtyczki, motyw), poustawianiem i dostosowaniem pod siebie? Co z podpięciem domeny, założenie konta ftp, bazy etc. Do tego wybranie hostingu co nie jest takie hop siup, bo jeszcze nie zacznie się a okaże się, że hosting fatalny i potrzeba przeprowadzki itd. itp. Za chwile dojdzie potrzeba zabezpieczenia strony, bo jakiś bot przyssie się do strony logowania. No i nie zapominajmy o aktualizowaniu core, motywu i wtyczek, choć to akurat klik i gotowe, chyba, że się zmodyfikowało bezpośrednio motyw czy wtyczkę.

  W końcu obie możliwości są atrakcyjne dla osób, które nie są mistrzami kodu i chcą tworzyć strony internetowe w intuicyjny sposób.

  Są atrakcyjne ale dzieli je przepaść. W WIX Kowalski pobawi się konfiguratorem, edytorem, doda treść, grafiki i ma w nosie resztę. W WP wszystko na jego głowie. W przypadku WordPressa na dzień dobry, jeżeli się na tym nie zna, zabuli nie mało. Jedyne co mają te rozwiązania wspólnego to tu i tu można uruchomić stronę i tu i tu potrzeba rocznego opłacania, w WIX za korzystanie z platformy a w WP za hosting i tą „darmową domenę” + opcjonalnie za opiekę nad stroną.

  Dlatego takie porównania, dwóch odmiennych rozwiązań jest bez sensu lub inaczej, mało sensu, bo finalny werdykt może być nieprawdą. Porównaj sobie te dwa rozwiązania gdy mowa o stronie firmowej a porównaj gdy chodzi o blog albo stronę ecommerce.

  =========

  PS tak przy okazji:
  – dwie uwagi, na dole w O mnie, na zdjęciu kobieta a opis taki trochę „męski”
  – jasny kolor fontu na jasnym tle = do poprawy i to już!!
  DMati ostatnio opublikował…[#WordPress] Nadciąga Monstroid – wielozadaniowy framework do budowy stronMy Profile

 4. Bez wątpienia masz rację w wielu aspektach, jednak, jak mówię – to wpis skierowany do początkujących, którzy mają problemy ze zrozumieniem, co jest czym. Moim zdaniem brakuje w polskim internecie miejsc z prostym i przejrzystym przekazem dla przeciętnego Kowalskiego. Dlatego staram się przybliżać WordPress trochę z innej strony – bez przytłaczania natłokiem nieznanych pojęć i specjalistycznych wyrażeń. Takie proste porównania są świetnym wstępem do poszerzania wiedzy i powiększania społeczności WordPress w naszym kraju.
  Twój komentarz bez wątpienia stanowi istotne rozszerzenie i uzupełnienie tematu. Myślę, że tak to powinien wyglądać proces wprowadzania ludzi w tematykę tworzenia stron – krok po kroku.

 5. Według mnie WIX – to serwis dla tych, kto nie chcę męczyć się z instalacją i wdrożeniem WP. Nie zawiera on „swobody” jak WordPress, ale tych funkcji starczy dla prostej strony www.

 6. Ja zdecydowanie wolę WordPressa. Tym bardziej, że wiele razy korzystałem ze stron typu WIX i nigdy mnie w pełni nie zadowalały. A jak ktoś zna się na HTML-u choć trochę czy CSS, to bez problemu sobie poradzi z tym CMS-em. Warto też zauważyć, że przy wordpressie Twój adres to: twojadomena.pl zaś przy WIX nazwauzytkownika.wix.com/nazwa-strony (chyba, że kupisz pakiet, a kupując domenę np 5zł za mies masz taki adres w zestawie). No i kolejnym plusem dla WP jest to, że masz wtyczkę, która pozwala wyświetlać wybrane fotografie z portalu Picasa, co dodatkowo zmniejsza konieczność kupowania pojemnych serwerów. Przykładowo ja mam dysk 800mb za ok 20 zł za kwartał i dzięki wtyczkom youtube, picasa i kilku innym mogę mieć niemal nieograniczoną ilość zdjęć mimo niedużej pojemności serwera. Tak więc wg mnie wordpress bije na głowę każdy portal typu wix.
  Pozdrawiam
  PS. Widzę, że incode też używa WP 😛

 7. Osobiście, napiszę z punktu widzenia kogoś, kto nie ma NIC wspólnego z tworzeniem takich rzeczy, a jednak w WIXie mi się udało. Ok, nie jest to szczyt możliwości, ale poważnie, dla idioty jak ja, bardzi fajne- bo proste. Możliwe, że powinnam poświęcić czas na nauczenie się czegoś tam więcej, ale nie mam na to czasu, bo pracuję w swoim zawodzie a przede wszystkim strasznie mnie nudzą zagadnienia informatyczne. Wix daje fajne obrazki, tu wkleisz, tam narysujesz i wystarczy, a przy okazji graficznie nie jest najgorzej. Jako osoba, która nie ma budżetu na to, żeby zapłacić komuś za zrobienie dla mnie strony/tłumaczenie o co chodzi, Wix jest dobrym rozwiązaniem. Ale podkreślam, jestem totalnym bezmózgiem jeśli chodzi o tę dziedzinę. Każdy swoje klocki. Powodzenia.

 8. Witam

  Chciałbym zapytać o wix. Jak wygląda tutaj kwestia modyfikacji treści, wtyczek, zdjęć, mediów itd. po opublikowaniu już strony ? Czy po wykupie np. planu premium, jeżeli będę chciał cokolwiek zmienić na stronie, czekają mnie jakieś wydatki ?

  Z góry dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge